Blog

Jakou šířku obojku na psa vybrat? Rudolf Desenský doporučuje …


Když už se rozhodneme pro investici do kvalitního koženého obojku pro psa, často se stává, že se nemůžeme rozhodnout v mnoha jeho parametrech. Jedním z nich je i šířka obojku. V preferenci  obvykle zvažujeme, jaká šířka by se nám na pejskovi líbila a jaká bude pro něj pohodlná. Rozhodování to může být zrádné, a proto jsme pro Vás ve spolupráci s Rudolfem Desenským připravili tento článek.

V našem obchodě naleznete standardně obojky pro psy od šíře 2,5 cm do 7 cm. Obecně lze říci, že čím menší pes, tím užší obojek a naopak. Rudolfu Desenskému (dále jen RD) většinou pro určení šířky obojku stačí, díky jeho zkušenostem, znát jen váhu a plemeno psa. RD" Základní parametry jsou váha psa a dle plemene délka krku. Například takoví chrti mají delší krk, než mají němečtí ovčáci." Psům s dlouhým krkem, pro které jsou potřeba širší obojky, bude v závěru věnován samostatný prostor. Níže uváděné šířky obojků se tak budou výhradně týkat psů s krátkým a středně dlouhým krkem, a budou zvažovány v návaznosti na váhu psa i s uvedením běžné délky obvodu krku. Poznámkou jen uvádíme, že uvedená členění psích plemen nevychází z žádného oficiálního dělení, odpovídají spíše zvyklostem. U psů jednoho plemene existuje celá řada výjimek, a některá psí plemena jistě budou mít přesah ve více kategoriích. Také proto bychom rádi, aby tento článek nebyl považován za dogma, ale spíše pomocné vodítko.


Malá plemena psů (v dospělosti do 10kg) – tato kategorie psů mívá obvykle obvod krku do 30 cm, pro ně tak budou vhodné obojky pouze do šíře 2,5 cm a to spíše pro silnější jedince nebo pejsky se vzpřímenějším středně dlouhým krkem. Pro ostatní pejsky budou vhodnější menší šířky - 1,5 cm nebo 2 cm. S menší šířkou obojku klesá i jeho hmotnost, vždy je ale potřeba mít na paměti, aby příliš úzký obojek psa neškrtil. RD: „I u malých psů už obojek užší jak 1 cm psa nejenže škrtí, ale funguje na krku jako struna“.

Střední plemena psů (v dospělosti do 25kg) – psi této skupiny mívají obecně obvod krku do 40 cm, v případě silových plemen až 45 cm. V této kategorii psů doporučujeme uvažovat o obojcích o šíři 2,5 cm, 3 cm, až maximálně 4 cm. RD: „Šířku 4 cm jen u psů typu bull, kteří bývají na tahu silnější, širší obojek je tolik neškrtí“. U psů spadajících ke spodní hranici této váhové kategorie, jako je například americký kokršpaněl, bývá nejčastější volbou obojek šíře 2,5 cm, u plemen s váhou dotýkající se spíše vrchní váhové hranice a u psů se středně dlouhým krkem pak 3 cm (border kolie).


Velká plemena psů (v dospělosti do 40 kg) – zpravidla se jedná o psy s délkou obvodu do 60 cm. RD: " Velká plemena psů mohou mít kolem krku až 65 cm. Třeba takový německý ovčák pes může mít i 65 cm, fenky zpravidla do 55 cm". V této kategorii, v závislosti na konkrétním plemenu, by se měla pohybovat šířka obojku okolo 4 cm. RD dodává: „Pes s váhou okolo 40 kg, to je jasná šířka 4 cm“. Tato šířka je vhodná pro každodenní nošení, zajistí dostatečnou výdrž obojku a současně psa nebude omezovat. Dle typu plemene lze pak volit i užší 3 cm, v případě plemene s osvaleným krkem i 5 cm, více již ne.

Obří plemena psů (v dospělosti nad 40 kg) – pro psy s obvodem krku od 60 cm bude optimální volbou obojek o šíři 4 cm a vyšší. Šířka 4 cm bude vhodná více pro jedince na spodní hranici této váhové kategorie a spíše u psů s krátkým krkem. U psů s osvaleným nebo středně dlouhým klenutým krkem lépe zvažovat obojek šíře 5 cm. S přibývajícími kg lze volit i šíři 6 nebo 7 cm, to však zpravidla až u psů od 70 kg výše.

Psi s dlouhým krkem jsou samostatnou kategorií. RD" Pro ty jsou vhodné speciální obojky typu martingale. Používají se právě u psů, kteří mají delší krk než běžná plemena psů stejné váhové kategorie. Jsou to například foxteriéři nebo chrti.  Obojek je odlišný tím, že je u spony a vodícího kroužku užší než  pod krkem psa."

Prosíme, abyste svou volbu obojku činili citlivě, nevolili příliš úzké obojky, které budou psa škrtit, nebo naopak příliš široké, které ho budou omezovat. RD: „Hlavní je, aby pes mohl za každých okolností volně dýchat. Když ho v tomto omezíme, dostáváme ho do stresu. Rozdíl je také v tom, zda je na vodítku zvládnutý pes nebo tahoun. Často klientům říkám, že je to podobné, jako když jdou na nákup buď s igelitkou, anebo taškou s širokýma ušima. Igelitka se při cestě z nákupu bude do ruky zařezávat, stejně jako při záběru úzký obojek psovi do krku.

Při dodržování uvedených pravidel byste ve většině případů neměli učinit chybu. V případě různých účelů nošení obojků se lze samozřejmě vychylovat v závislosti na tom, zda je obojek určen pro běžné nošení, výstavy, sportovní aktivity atd. RD: „Když jdu se psem pracovat, volím aspoň o 1 cm širší obojek, když se jdeme projít na vycházku, pak bereme užší. Vhodně široký obojek je funkční v mnoha ohledech a můžeme tak třeba i psovi na vodítku ve špatném terénu pomáhat. Jednou jsme dokonce nasadili chrtovi širší kožený obojek a za ten ho pak vytáhli uvízlého z jámy.“

Doufáme, že jsme vám trochu pomohli objasnit výběr vhodné šířky obojku pro psa. Pokud máte dotazy nebo zájem o výrobu obojku na míru, neváhejte se na nás obrátit.

Jakou šířku obojku na psa vybrat? Rudolf Desenský doporučuje …